Jämtländskt Uppfödningslopp - Herjas Minne


År Vinnare Körsven Tränare Ägare Tid Odds
1931 Patron Jöns Olofsson Jöns Olofsson Jöns Olofsson, Raftsjöhöjden 2.16,0  3,65
1932 Jossi J C Petrusson J C Petrusson M Jakobsson, Fåker 2.13,8  1,81
1933 Lill Fagra Erik Göransson Erik Göransson Sivert Olsson, Oviken 2.03,5  2,35
1934 Elsass Jöns Olofsson Jöns Olofsson Jöns Olofsson, Raftsjöhöjden 2.10,6  1,27
1935 Kryger Erik Göransson Erik Göransson Sivert Olsson, Oviken 2.20,9  1,59
1936 Heijvor Olow Halvarsson Olow Halvarsson Johannes Halvarsson, Fåker 2.07,2  2,29
1937 Trånuu Jöns Olofsson Jöns Olofsson  Anders Eriksson, Gåxsjö 2.05,7  1,50
1938 Renåj Anton H Halvarsson Anton H Halvarsson Anton Halvarsson & M Göransson 2.06,0  2,14
1939 Waa Gull Axel Karlsson Axel Karlsson  J.H. Håkansson, Östersund 2.12,5  6,26
1940 Rönn Anton H Halvarsson Anton H Halvarsson Anton Halvarsson & M Göransson 2.08,8  1,36
1941 Valldo Axel Karlsson Axel Karlsson  J.H. Håkansson, Östersund 2.02,7 2,15
1942 Capriola Erik Lindberg Erik Lindberg  P.O. Persson & Erik Lindberg 2.11,4  1,00
1943 Bytösen Åke Henriksson Åke Henriksson  P Mårtensson & A Henriksson 2.12,3  18,38
1944 Jungfigg Olle Svedberg Olle Svedberg  Erik Björk, Östersund 2.09,9  3,87
1945 Miressa Georg Mohlander Georg Mohlander  Stall Casino 2.11,6  1,53
1946 Isjung Johan Norlin Johan Norlin  Stall Gullrun 2.05,7  1,14
1947 Bjälke Axel Karlsson Axel Karlsson  Axel Karlsson, Östersund 2.06,4  2,22
1948 Lulo E G Andersson E G Andersson Arvid Liljeblad, Lit 1.54,6  1,07
1949 Jungmaj Erik Lindberg Erik Lindberg  Erik Lindberg, Raftälven 2.08,4  6,96
1950 Ero Sven O Persson Sven O Persson  Sven O Persson, Östersund 1.59,3  1,51
1951 Rella Karl Eriksson Karl Eriksson  Karl & Olle Eriksson, Hackås 2.12,3  3,85
1952 Remmy Axel Johnson Axel Johnson  Axel Johnson, Östersund 2.12,1  1,21
1953 Minella Erik Eriksson Erik Eriksson  Erik Eriksson, Gåxsjö 2.08,5  6,15
1954 Omer Figge Olle Thor Olle Thor  Carl-E Thor, Torvalla 2.04,7  1,72
1955 Reminjunga Anders Wikander Anders Wikander  H Sivertsson & T Lundström 2.10,3  utom toton
1956 Opepojken Gustaf Persson Gustaf Persson  Gustaf Persson, Östersund 2.09,5  utom toton
1957 Herja Erik Eriksson Erik Eriksson  Gärda Eriksson, Gåxsjö 1.56,3  1,59
1958 Hemming Sten Johansson Sten Johansson  Stall Arnljot 1.58,6  1,95
1959 Tormi Axel Johnson Axel Johnson  Axel Johnson, Östersund 1.59,0  utom toton
1960 Gullvina Eric Myrskog Eric Myrskog  Eric Myrskog, Frösön 2.04,8  1,70
1961 Expreia Olle Svensson Olle Svensson  Nic Persson, Lit 2.07,9  4,62
1962 Tildor Hubert Sundvisson Hubert Sundvisson Hubert Sundvisson, Åsarna  2.00,5  3,89
1963 Heira Anton H Halvarsson Anton H Halvarsson  Karl-Erik Halvarsson, Oviken 2.00,1  1,59
1964 Torvallatösen Axel Johnson Axel Johnson  Oscar Nilsson, Östersund 1.54,7  1,68
1965 Spiltaflickan Sune Svensson Sune Svensson  Per-Olof Pettersson, Fåker 1.49,8 utom toton
1966 Juka Gustaf Persson Gustaf Persson  Gustaf Persson, Sundsvall 1.59,8 1,57
1967 Kingvard Einar Magnusson Einar Magnusson  Gustaf Persson, Sundsvall 1.59,4 1,64
1968 Skarpisa Bertil Ångström Bertil Ångström  Bertil Ångström, Fåker 1.48,5 1,70
1969 Spiltagutt Bertil Linderoth Sune Svensson Per-Olof Pettersson, Fåker 1.50,9 8,18
1970 Greiser Rune Norlin Rune Norlin  Stall K.E.E.J. 1.49,9 1,68
1971 Opefuxen Einar Magnusson Einar Magnusson  Gustaf Persson, Sundsvall 1.51,3 1,26
1972 Jonsa Jan-Ivan Eriksson Jan-Ivan Eriksson  Viktor Jonsson, Krokom 1.47,2 1,80
1973 Pavjol Elis Skoglund Elis Skoglund  S-O Sellén & P-O Sellén, Kovland 1.44,3 2,44
1974 Normstegg Erik Berglund Erik Berglund  Erik Berglund, Kramfors 1.50,8 1,16
1975 Maffe Jan-Ivan Eriksson Jan-Ivan Eriksson  Viktor Jonsson, Krokom 1.47,1 2,78
1976 Spiltablanken Sune Svensson Sune Svensson  Per-Olof Pettersson, Fåker 1.46,7 1,79
1977 Salting Carl-Ivar Larsson Carl-Ivar Larsson  Carl-Ivar Larsson, Lit 1.48,5 4,43
1978 Jurina Einar Magnusson Einar Stoldt  Einar Stoldt, Gällö 1.40,6 1,74
1979 Larry Lars Lindberg Lars Lindberg  L Melin & S Eriksson, Matfors 1.40,8 1,88
1980 Skreijen Sune Svensson Sune Svensson Torsten Nilsson, Brunflo 1.38,6 1,56
1981 Tomtnic Åke Eriksson Åke Eriksson Lars Nyberg, Hudiksvall 1.47,4 7,32
1982 Beste Gran Anders Lindqvist Anders Söderlund Anders Söderlund, Sävar 1.43,8 1,56
1983 Hagajerky Sune Svensson Sune Svensson Hans-Ulrik Björk, Näsviken 1.38,8 1,90
1984 Solskenskalle Alf Jonsson Göran Dahlin Eva Dahlin, Sundsvall 1.38,5 1,68
1985 Grimar Gunnar Mehla Gunnar Mehla Stall J.G., Norge 1.40,1 1,62
1986 Vessle Donn Boye Ölstören Björn Solberg Björn Solberg, Norge 1.39,9 1,67
1987 Sanna Storm Lennart Dahlberg Bernt Borgström Göran Olsson, Hudiksvall 1.36,0 5,08
1988 Atom Vinter Arve-Gudbrand Blihovde Arve-Gudbrand Blihovde Arve-Gudbrand Blihovde, Norge  1.35,4 1,31
1989 Lapello Per-Arne Lindström Per-Arne Lindström Per-Arne Lindström, Bjärtrå 1.32,4 1,47
1990 Buaas Stjerna Cato Antonsen Jens A Wanvik Britt & Jens Wanvik, Norge 1.34,6 1,65
1991 Bork Rigel Jomar Blekkan Jens A Wanvik Stall Siwa T 1.30,6 1,28
1992 Sokna Troll Björn Garberg Björn Garberg  A & B Lövseth, Norge 1.33,4 2,93
1993 Lannem Sjura Tor Wollebaek Ola M Skrugstad Ola M Skrugstad, Norge 1.34,2 1,65
1994 Rigel Jo Jomar Blekkan Jon A Högstad  Jon A Högstad, Norge 1.33,8 1,28
1995 Lykke Gutten Erik Killingmo Erik Killingmo Leif Langberget, Norge 1.32,4 1,98
1996 Fröyding Erik Killingmo Erik Killingmo Stall Superangst, Norge 1.32,0 3,49
1997 Greison John Dahlman Jerry Nilsson Stall Färje HB, Årjäng 1.31,0 4,21
1998 Söstra Arne Nilsen Arne Nilsen Trine Standahl, Norge 1.31,8 1,28
1999 Kjöstad Jo Jomar Blekkan Jon A Högstad  Jon A Högstad, Norge 1.30,7 1,36
2000 Larisso Per-Arne Lindström Per-Arne Lindström Stall Lappello HB, Lugnvik 1.32,6 3,79
2001 Alm Rau Jo Jomar Blekkan Jon A Högstad Jon A Högstad, Norge 1.28,1 1,00
2002 Storm Jo Jomar Blekkan Jon A Högstad Ola Stormyr, Norge 1.29,8 1,23
2003 Röste Bo Jan-Olov Åberg Jan-Olov Åberg Stall Guldus 1.29,3 24,76
2004 Wikvinn Ulf Ohlsson Martin Wik Martin Wik, Norge 1.33,1 1,94
2005 Faksen J:r Jan-Olov Persson Jan-Olov Persson Halvard Sundby, Norge 1.27,5 1,13
2006 Voje Faks Jan-Olov Persson Jan-Olov Persson Stian Överdal, Norge 1.30,1 1,93
2007 Eld Kevin Jan Norberg Jan Norberg Jan Norberg & Kevin Bäckström 1.30,5 1,25
2008 Trolldin Ulf Ohlsson Karl-Erik Sjöbom Bootes HB, Regnsjö 1.30,8 3,07
2009 Hovfaksen Jan-Olov Persson Jan-Olov Persson Stall Hovstallet i Gävle HB 1.29,7 1,67
2010 Guli Järven Jan-Olov Persson Jan-Olov Persson Hälsinge Trav AB (J-O Persson mfl) 1.27,1 4,28
2011 Lome Felix Alf Jonsson Alf Jonsson Alf Jonsson, Njurunda 1.28,6 1,33
2012 Hongslojerven Frank Westberg Thorleif Dahl Torleif Dahl, Norge 1.30,5 7,87
2013 B.B. Petter N. Jomar Blekkan Jomar Blekkan Kolbjörn & Karl J Selmer, Norge 1.29,7 1,40
2014 Gaardens Viktor Bo Eklöf Beate Halvei Klomstad Beate H & Ole M Klomstad 1.28,5 4,74
2015 Tangen Piril Vidar Tjomsland Öystein Tjomsland Nils Munkhaugen, Norge 1.28,4 1,29
2016 Langlands Odin Vidar Tjomsland Öystein Tjomsland Vidar Tjomsland, Njurunda 1.29,2 2,64
2017 Silver Sprinta Rikard N Skoglund Joakim Reiser Jessica Olsson, m fl 1.31,0 6,52
2018 Ängsborken Jimmy Jonsson Alf Jonsson Lars-Erik H & Hans-Åke Karlsson 1.25,2 1,41
2019 Theofaksa Ulf Eriksson Karen E Kvåle Peter Backlund & Karen E Kvåle 1.28,6 5,59
2020 Nelson Anton Magnus A Djuse Öystein Tjomsland Nils Munkhaugen AS, Norge 1.26,3 5,53