{{next.header}}
Det har gått ett tag sen mitt senaste infobrev och det är väl ett tecken på en intensiv vår. Något som dock underlättar för undertecknad är att vår nya fastighetschef Jonny nu är på plats. Han har så klart en inlärningstrappa att klättra men jag kan ärligt säga att jag redan nu märker av hans närvaro.
Nu har även utomhuset blivit grönt på riktigt och det växer så det knakar. I år kommer vi inte att ha någon extern entreprenör för att ta hand om våra gräsmattor. Det gör vi istället själva med god hjälp av gänget på Daglig Verksamhet. Vi kommer även att ha tre omgångar med kommunala feriepraktikanter under sommaren, både på anläggningen och på Spiltas. Jag hoppas att vi alla kan bidra till att de känner sig välkomna hos oss.
På tal om anläggningen hoppas jag att ni sett informationen om den nya kontaktvägen för felanmälningar och förbättringsförslag. Vi behöver verkligen få mer struktur i vår planering och prioritering så jag ber ödmjukast om er hjälp att få snurr på detta.
Jag vill dock påminna om att vi återupptagit spånförsäljningen. Där är ni välkomna att ringa Arne på 070-377 62 14 för att inhandla Norra Timbers utmärkta balar till samma förmånliga styckepris som de kostar vid köp av helpall direkt från sågen.
En annan sak jag hoppas att ni sett är tävlingen där ni alla har chans att vinna fina priser om ni hjälper oss hitta nya samarbetspartners. Det är ett område där konkurrensen hårdnar men där vi vet att vi har väldigt bra erbjudanden. Er assistans att nå ut med dessa betyder mycket.
Arbetet inför superhelgen i augusti pågår för fulla spjäll. Snart har vi bara två månader kvar och innan dess ska vi hinna klämma in lite semestrar också, så läget kan kort sagt beskrivas som barfota runtom och helstängt.
Jag ska även passa på att förvarna om att vi lär behöva använda i princip samtliga boxar under superhelgen, så bra om ni är beredda på det. På förekommen anledning så kommer vi även lägga ut förtydligande om rutiner för boxuthyrning inom kort. Håll utkik efter detta.
Vill det sig väl får vi även se lite hemmaekipage lufta sig under dessa dagar. Min magkänsla generellt är att hemmalaget känns på tå och att 2025 kan bli ett riktigt bra år när vi summerar det. Våren har bjudit på flertalet starka prestationer, ingen nämnd, ingen glömd. Eller jo! Zantos Z. och Hannah Norredahls andraplats i Lilla Elitloppet värmde extra, även om man absolut kan hävda att de var värda en seger.
Glad sommar!
Hälsningar, Daniel