Utbildning

Utbildning
Maked and using for LenSlider 42d785f8b9 banner. Dont delete from media library.


TRÄNINGSTÄVLING 13/4

Inskrivningen är öppen
mellan 10.00-10.40, utselning i stall 11 eller stall 5

LOPP 1.   TRAVSKOLANS LOPP.     Defilering: 11.15
Kat.
A, 3.15,0 rek hcp
Distans 1140 m                                       Start: 11.20

1140 m

1. HEDNINGSB. JULIUS – Erika Rosèn-Eriksson.

2. KING COSMOS – Adam Hedendahl

1180 m

3. OBELIX II – Selina Andersson-Kjellberg.

4. TROJA II – Linda Liljekvist.

1200 m

5. LINDSBERGS TROLLA – Ester Olofsson.

6. ATLAS – Emilia Ramstedt.

1240 m

7. FLORIAN II – Kajsa Åström.

1360 m

8. L.A. SPEEDMACHINE – Joel M. Sjölund.

1460 m

9. KRATERNS ATHENA – Lo Ekström.

10. EMMEROS JENNIE – Sanna Boije.

LOPP 2.   ÖPTKs LOPP.                        Defilering 11.35
Kat. B, 2.20,0 rek hcp
Distans: 1640m                                           Start:11.40

1640 m

1. DYNAR ESS – Emma Gabrielsson.

2. RÖDER II – Ella Hjelm.

1760 m

3. LILLASYSTER – Erika Rosèn-Eriksson.

1780 m

4. SMEDENS WICKTORIA – Lo Ekström.

1800 m

5. HARNSTA RULLE – Linda Liljekvist.

1900 m

6. ALLGUNNENS ÅTYSON – Angelica Löfgren.

LUNCHPAUS KL.11.55–12.55

LOPP 3.   TUTTI FRUTTI LOPP          Defilering 12.55
Kat. A, Fri hcp, grundlag 3.25 interv. 2,0 sek/20 m
Distans 1140 m                                            Start 13.00
1140 m

1. HEDNINGSB. JULIUS – Yvonne Sundholm. (3.25)

2. KING COSMOS – Madelaine Hagen-Ekström (3.25)

1220 m

3. OBELIX II – Elin Andersson. (3.15)

4. TROJA II – Carin Liljekvist. (3.15)

1260

5. FLORIAN II – Tina Virkama. (3.10)

1300 m

6. STENSTUGU FABIAN – Annelie Melin.(3.05)

1380 m

7. L.A. IRON MAN – Anna-Karin Sjölund. (2.53)

1460 m

8. MAXIMILIAN IV – Emma Gabrielsson. (2.43)

9. EMMEROS JENNIE – Jeanette Boije. (2.43)

LOPP 4.   TUTTI FRUTTI LOPP.         Defilering 13.15
Kat. B, Fri hcp, grundlag 2.52,5 interv. 2,0 sek/20 m
distans 1640 m                                              Start 13.20
1640 m

1. VIKAS ROSSOM – Erik Gabrielsson. (2.52,5)

1860 m

2. LILLASYSTER – Jojo Lindqvist. (2.30)

3. RÖDER II – Barbro Hjelm. (2.30)

1980 m

4. ALLGUNNENS ÅTYSON – Kurt Borgström (2.18)

2000 m

5. SMEDENS WICKTORIA – Magnus Kautto (2.15)

 

PRISUTDELNING 13.40 UTANFÖR INSKRIVNINGEN
Vid frågor kontakta Jennifer Hansson, 070-698 08 33

Höstterminen 2013

Söndagen den 13 April – Första start:10:40.
Lunchpaus 12-13. ÖPTK kommer att sälja hamburgare till självkostnadspris.

Prop. 1 Kat A 1140m  Rekordhandicap: 3,20,0
Prop. 2 Kat B 1640m  Rekordhandicap: 2,30,0
Prop. 3 Kat A 1140m  Rekordhandicap: 2,48,0
Prop. 4 Kat B 1640m  Rekordhandicap: 2,12,0
Prop 5 Kat A 1140m  Tutti & Frutti Lopp: Fri handicap.
Prop 6 Kat B 1640m  Tutti & Frutti Lopp: Fri handicap.

Prop 1-4 för licenserade kuskar eller kuskar under licensutbildning.
Prop 5-6 för överåriga kuskar

Anmälan till:
Jennifer:  jennifer.hansson@ostersund.travsport.se   tel: 070-698 08 33. Senast torsdagen den 10 kl.12.00.
Ange: körsven, ponny samt ponnyns rekord.

Östersunds Ponnytravklubb & Travskolan Östersund.
Hälsar Alla Hjärtligt Välkomna!

 

Palle-2

Påsklovskurs

Tidpunkt: kl. 13.00-16.00

Datum för påsklovskursen är: 22/4-25/4(tisdag – fredag)

Körning och hästpyssel fyller våra eftermiddagar.

Pris: 700 kr/deltagare. Körläger som är öppet för alla, inga förkunskaper krävs.

 

Påsklovsfritids

Tidpunkt: kl. 08.00-12.00

Datum för påsklovsfritids är: 22/4-25/4(tisdag – fredag)

Vi pysslar med hästarna, sköter stallet, fikar och umgås under förmiddagarna.

Pris: 250 kr för alla dagar (om man även går påsklovskursen på eftermiddagen får man vara på fritids för 150 kr) inkl. fika vid 10.00.

Anmälan och info:

UA, Jennifer Hansson nås via telefon på

070-698 08 33 kl. 09-17, eller via e-post

jennifer.hansson@ostersund.travsport.se

 

Hästsportens folkhögskola

Lördagen den 1 februari startar vi utbildningen för er som vill ta kör- och/eller montélicens.

Utbildningen kommer att vara på lördagar mellan 09.00- ca: 11.30, vi startar kursen v.5 så det är dags att anmäla sig nu om man inte redan gjort det.
Kursen beräknas avsluta kring v.20 och det kan även bli aktuellt att köra/rida med i provlopp så andra dagar i veckan kan förekomma.

Förkunskaper: Deltagaren skall ha goda körkunskaper/ridkunskaper samt minst 1 års erfarenhet från snabbjobb på bana.
Nedre åldersgräns: Det år man fyller 15 år.

För att anmäla sig går man in på www.hastsportensfolkhogskola.se, klickar vidare på travutbildning, sedan klickar man på Körutbildning / Montéutbildning / B-tränarutbildning, öppnar ansökningsformuläret, fyller i samtliga fält och går vidare med ansökan. När man fått en bekräftelse via mail från Jennifer är man antagen och anmälan är då klar.

Kör-/montélicensutbildning – ges i samarbete med Hästsportens Folkhögskola samt Svensk Travsport.

Vårterminen 2014

Nu är det dags att anmäla sig till vårens kurser.

Kursstart vecka 5, avslutning vecka 19 med uppehåll över loven.

Måndagar 17:30-19:30 Vuxenkurs/B-tränare
Tisdagar 17:30-19:30 Guldkurs/Silverkurs
Onsdagar 17:30-19:30 Träningsgrupp
Torsdagar 16.15-17.15
17:30-19:30
Skötartid
Bronskurs/Knattekurs
Fredagar 17:00-19:00 Kopparkurs/Järnkurs
Lördagar 09:00-11:30
12:00-14:00
14:00-15:30
Licenskurs Storhäst
Licenskurs Ponny
P-Tränarkurs